basında baybir
İNEGÖL ARICILIKTA 2. SIRADA   


Bursa Arıcılar Birliği, İnegöl’deki arıcılara yeni yönetmelikler ve uygulamalar hakkında bilgi verdi. Balevi sponsorluğunda yapılan toplantı öncesinde konuşan Bursa Arıcılar Birliği Başkanı Selami Sezgin, arıcılıkta İnegöl’ün Bursa’nın diğer ilçeleri arasında Kemalpaşa’dan sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.
 
Bursa Arıcılar Birliği, arıcılık sektöründeki yeni gelişmeleri ve uygulamaları ilçelerdeki arıcılara anlatmaya devam ediyor. Bu kapsamda Bursa ilçeleri genelinde yapılan toplantıların 4’üncüsü, Balevi sponsorluğunda Cumartesi günü İnegöl Halk Kütüphanesi toplantı salonunda yapıldı. Yapılan toplantıya, İnegöl’deki arıcılara bilgi vermek üzere konuşmacı olarak Bursa Arıcılar Birliği Başkanı Selami Sezgin, Bursa Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı ve Ziraat Mühendisi Hasan Cengiz ve Bursa Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Mümin Alsancak ile Zühtü Sezer katılırken, yaklaşık 50 arıcı da toplantıda hazır bulundu.

Toplantının içeriğine ilişkin bir açıklama yapan Bursa Arıcılar Birliği Başkanı Selami Sezgin; ilçelerdeki toplantılarımızın 4’üncüsünü İnegöl’de yaptıklarını belirterek; “Burada arıcılarımıza; yeni yönetmeliklerde, hayvan nakillerinde, hayvan ürünlerinin nakillerinde yeni yayınlanan tebliğdeki değişiklikleri anlatıyoruz. 2011 yılının arıcılığını değerlendiriyoruz ve arıcılarımıza ‘Yeni Arıcılıkla’ ilgili bazı tavsiyelerde bulunuyoruz. Onların sorunlarını dinliyoruz ve dile getiriyoruz” dedi.

Kemalpaşa’dan Sonra İkinciyiz

Bursa’daki diğer ilçelere göre, İnegöl’deki arıcılığın ne durumda olduğu şeklindeki soruyu da cevaplayan Sezgin; “İnegöl’de arıcılığa eğilim güzel. Birliğimize bağlı sayılara göre; Bursa’nın diğer ilçeleriyle oranlarsak, Kemalpaşa’dan sonra en çok arı varlığına sahip ilçelerimizden biri İnegöl. İnegöl arıcılık için zaten elverişli olan ve potansiyele sahip ilçelerimizden biri. İnegöl’deki arıcılarımız da kendileri açısından arıcılığı sevenler ve ilgi duyan insanlar. Bunun yanında uzun yıllardan beri tanıdığım arıcılar var, İnegöl’de sabit arıcılar da var, gezici arıcılık yapan da. Ailelerine katkı sağlamak amacıyla gezerek daha iyi ürün elde etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

En Büyük Sorun Katkısız Kalıntısız Ürün Elde Etmek

Selami Sezgin, son olarak İnegöl’deki arıcılara da bir çağrıda bulunarak; “Bizim bütün arıcılarımızdan istediğimiz; katkısız, kalıntısız ürün elde etmek. En önemli sorunlardan biri bu. Tüketicimize güven vermek amacıyla en önemli sorunumuz bu. Katkısız, kalıntısız ürün elde etmeye çalışmalıyız” dedi..

Bursa Arı Yetiştiriciliği Birliği İnegöl Temsilcisi Zeynullah Soylu ise; Bursa Arıcılar Birliği’nin yenilikleri her yıl ilçeleri bu şekilde ziyaret ederek anlattığını söyledi. Bu toplantının da onunla ilgili bir toplantı olduğunu ifade eden Soylu; “Yeni gelişmeler, arıcılığın iyileştirilmesine yönelik görüşmeler yapılıyor” dedi.

70 İla 100 Bin Ton Arası Rekolte

2011 yılının son günlerinde, arıcılığın yılsonu değerlendirmesi hakkında da konuşan Zeynullah Soylu; “İnegöl’de arıcılıkla ilgili 2011 yılı biraz sancılı geçti. 2010 yılına göre 2011 biraz daha verimsizdi. Mevsimle ilgili bir iş olduğundan, bu yıl da beklenen hava şartları yakalanamayınca istenilen rekolteyi alamadık. İlçemizde toplamda 70 ila 100 ton arasında bir rekolte elde edildi. Bu da kovan başına 15 kilogram civarında oluyor” diye konuştu.

Daha sonra toplantı bilgi alışverişi ve karşılıklı soru-cevap şeklinde devam ederken, Bursa Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı ve Ziraat Mühendisi Hasan Cengiz arıcılara hastalıklar konusunda bilgi verdi.Son Duyurular
» Mustafa Kemalpaşa İlçesi Orman İşlt.Şefini ziyaret
» bal alımı
» Apımondıa Yarışmaları
» Karacabey bölgesindeki arıcılarımızın dikkatine !
» Edirne iline sevk işlemlerinde uygulanacak Tampon bölge yazısı
» Birliklerin Genel Kurul ve Tüzüklerinin Tescil işlemleri
» Bursa Balı 110 Bal arasında 2.olmuştur
» 2016 DESTEK LİSTESİ
» 5.Olağan Genel Kurul İlan ve Gündemi
» kredi erteleme örnek dilekçesi
» Kredi erteleme talebi ile ilgili Merkez birliğinin yazısı
» Çam balı alanlarında konaklama
» Gemi ile geçişlerde Arıcılara öncelik hakkı genelgesi
» arılı kovan başvuruları 2016
» Arılık Transfer ve Konaklama 2016 talimatı
» HAYVAN HASTALIKLARI İLE MÜCADELE VE HAYVAN HAREKETLERİ KONTROLÜ GENELGESİ (2016/02
» kovan fotografları
» Ercan DÜLGEROĞLU'nun programı
» 2015 Yılı Arıcılığımız
» 4.Geleneksel Arıcılık Paneli