Balın SınıflandırılmasıBalın sınıflandırılması üretim ve pazarlama şekline ya da kaynağına göre yapılmaktadır. Üretim ve pazarlama şekline göre bal; süzme ve petekli, elde edildiği kaynağa göre ise çiçek ve salgı balı olarak sınıflandırılabilir.

Çiçek balı; genellikle bitkilerin çiçeklerinde bazen de kiraz, kestane,ıhlamur,ayçiçeği,kekik,üçgül, pamuk, ve şeftali gibi bitkilerin yaprak sapı ve gövdelerinde bulunan nektar bezlerince salgılanan nektarın arılar tarafından toplanması ile oluşturulan baldır.

  • Salgı balı; çam, meşe, kayın ve ladin gibi orman ağaçları üzerinde yaşayan böceklerin salgıladığı tatlı salgıların arılar tarafından toplanması ile oluşturulan baldır. Ülkemiz için en önemli salgı balı çam balıdır.

Balın bileşimi, üretimin yapıldığı yöredeki bitki türlerine ve üretimin yapıldığı zamana göre değişmektedir. Ancak genel ortalama olarak balın %80'i değişik şekerlerden %18-20'si sudan meydana gelir. Geri kalan %3'lük kısım başta enzimler olmak üzere, balı bal yapan ve balı değerli kılan maddelerden oluşur. Balın bileşimini oluşturan maddelerin % ortalama değerleri aşağıda verilmiştir.

 

 

 

%

Su

 

17-20


Früktoz (Meyve Şekeri)

38.19

 

Glikoz (Üzüm Şekeri)

31.28

 

Sakkaroz (Çay Şekeri)

1.31

 

Maltoz (Disakkaritler)

7.31

 

Yüksek Şekerler

1.50

Şekerler toplamı

 

79.59

Asitler

 

0.57

Protein

 

0.26

Kül

 

0.17

İz Elementler

 

2.21

 

Pigmentler

 

 

Tat ve Aroma Maddeleri

 

 

Şeker Alkolleri

 

 

Teninler

 

 

Enzimler

 

 

Vitaminler