Körük

Arıcılığın olmazsa olmaz temel araçlarından birisidir. Yanan körükten arılara bir süre duman verilerek sakinleşmeleri sağlanır. Dumana maruz kalan arılar hemen bal yemeye başlarlar. Kursakları balla dolan arılar sakindir ve kolay kolay sokmazlar.

Körük silindir şeklinde galvaniz ya da paslanmaz çelikten yapılır. İyi bir körük ağzından alev çıkarmayan, uzun süre sönmeden duman veren bir yapılışta olmalıdır. Körükte çok duman veren pamuklu bez parçaları, mayıs tezeği, ağaç parçaları, kuru mısır koçanı gibi maddeler kullanılır. Koli ambalajlarında kullanılan delikli mukavva uygun ebatta kesilip, rulo haline getirilerek körüğe konur ve alttan yakılır. Ayrıca en ideal yakıtlardan birisi de büyük hayvanların tezeğidir, uzun süre yanar ve bol duman verir.

Körük Yakma


Körük yakarken malzeme olarak, tezek, pamuk, pamuklu kumaş ve
çuval parçaları, kuru ot, saman, çürümüş odun vs kullanılabilir.
Fakat en pratik malzeme kolilerde kullanılan mukavadır.

Körüğünüze sığacak yükseklikte kestiğiniz mukavvaları körük genişliğinde sıkı bir rulo haline getiriniz. Rulonun dağılmaması için etrafından tel dolayarak sıkabilirsiniz.
Ruloyu alttan iyice tutuşturun.
Yanan kısım alta gelecek şekilde körüğünüze yerleştirin.
Bir kaç kere hızlıca körüğü çalıştırın.
Sizi arıların hırçınlığından koruyacak soğuk duman veren körüğünüz kullanılmaya hazır.

Bu şekilde 1 rulo ile yaklaşık 2-3 saat bol duman elde edebilirsiniz. Rulo azaldıkça üzerine yarım rulolar koyarak takviye yapabilirsiniz.